درباره جهاد دانشگاهی

در پی فرمان رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی – قدس سره – در تاریخ ۵۹/۰۳/۲۳ مبنی بر تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی، ستاد مزبور در جلسه مورخ ۵۹/۰۵/۱۶ به منظور تحقق بخشیدن به اهداف انقلاب فرهنگی، جهاددانشگاهی را به عنوان یک نهاد انقلابی و برخاسته از انقلاب فرهنگی تاسیس کرد. پس از تبدیل ستاد به شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه این نهاد در تاریخ ۶۵/۰۵/۱۶ مورد تجدید نظر قرار گرفت و با حذف وظیفه مشارکت در مدیریت اداره دانشگاه‎ ها و تاکید بر انجام فعالیت‎ های فرهنگی و تحقیقاتی به منظور اسلامی شدن دانشگاه ‎ها به تصویب رسید.

بار دیگر شورای عالی انقلاب فرهنگی با عنایت به شرایط جدید دانشگاه ‎ها در تاریخ ۶۹/۰۸/۲۲ مصوبه ‎ای را به تصویب رساند که در آن جهاددانشگاهی به عنوان پلی میان دانشگاه و بخش صنعتی، خدماتی کشور معرفی گردید. در این مصوبه دو وظیفه عمده انجام تحقیقات علمی و فعالیت‎ های فرهنگی همچنان به عهده این نهاد می‎ باشد. بر مبنای این مصوبه اساسنامه جدید جهاددانشگاهی به شرح ذیل به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید.

جهاددانشگاهی نهادی است عمومی و غیردولتی زیرنظر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دارای شخصیت مستقل و از لحاظ اداری، استخدامی و مالی تابع مقرراتی است که در چارچوب اختیارات قانونی به تصویب هیات امنای جهاددانشگاهی می‌رسد.

 اين نهاد با گذر از فراز و نشيب ‌هاي بسيار و با كوله‎ باري از تجربه و اجتماع جمعي از بهترين نيروهاي انساني بلوغ خود را پشت سر گذاشته و با كسب موفقيت‌ هاي بزرگ در عرصه‌ هاي بين‌ المللي در زمينه‌ هاي علمي ، پژوهشي و تحقيقاتي مي‎رود تا فردايي روشن را براي خود ترسيم نمايد.

جهاددانشگاهي يك نهاد عمومي غيردولتي است كه به عنوان  پلي ميان دانشگاه و بخش صنعتي، خدماتي كشور فعاليت مي‎ نمايد كه ترسيم اين چهره از جهاددانشگاهي اين نهاد را موظف مي‌كند تا با استفاده از دستاوردهاي علمي دانشگاه‎ ها، خود راخدمتگزار مردم بداند و در راه ايراني آباد و مستقل از هيچ كوششي فرو نگذارد.

سازمان جهاد دانشگاهی آذربایجان‌شرقی همزمان با تشكيل اين نهاد در سال 1359به عنوان يكي از واحدهاي  اين نهاد در كشور فعاليت خود را با پيگيري اهداف جهاددانشگاهي كشور  آغاز نمود. بطوري كه در سال‌ هاي متمادي فراز و نشيب خود با شكل‎ دهي و راه ‎اندازي مراكز متعدد فرهنگي، هنري، آموزشي، پژوهشي و درماني در سطح استان توانسته است قدم‌ هاي اساسي را در راه اعتلاي فرهنگي و پژوهشي بردارد و ضمن تداوم و كيفيت بخشيدن به فعاليت‌ هاي خود در محيط دانشگاهي، سعي نموده نقش يك پل ارتباطي بين دانشگاه و جامعه را ايفا نمايد.

 

** درباره معاونت آموزشی جهاددانشگاهی آذربایجانشرقی

آموزش ‌های جهاددانشگاهی با هدف توسعه منابع انسانی و متناسب با قابلیت ‌های تخصصی افراد با نیازهای تخصصی کشور بنیان نهاده شده تا در سایه آن کارایی‌ های لازم برای پذیرش و ایفای موثر وظایف اجتماعی و شغلی کسب گردد. فعالیت‎ های آموزشی جهاددانشگاهی استان آذربایجان شرقی نیز در سال 1368 در قالب ارائه آموزش ‎هاي كوتاه‎ مدت تخصصي اشتغال‎ زا براي قشر جوان و دانش آموخته كشور و با آموزش دو دوره عمومی زبان انگلیسی و مهارت‎ های رایانه ‎ای آغاز شد. محورها و زمینه‌ های اصلی آموزش در جهاددانشگاهی آذربایجانشرقی عبارتند از:

آموزش عالی علمی – کاربردی (مقاطع کاردانی و کارشناسی) (برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید )
آموزش‌ های کوتاه‎ مدت (شامل آموزش‌ های عمومی – مهارتی و آموزش‌ های تخصصی – کاربردی) ( برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید)
در حوزه آموزش‎ های کوتاه‎ مدت، معاونت آموزشی دامنه آموزش خود را به هفت گروه آموزشی تخصصی و ۵ مرکز آموزشی کوتاه‎ مدت در شهر تبریز و ۳ مرکز آموزشی کوتاه‎ مدت در شهرستان‎ ها (برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید) گسترش داده است. مرکز آموزشی علمی کاربردی جهاددانشگاهی نیز در ۱۳ رشته کاردانی و ۹ رشته کارشناسی دانشجو می‎ پذیرد.

برخی از توانمندی‌ های آموزشی جهاددانشگاهی عبارتند از؛

گسترده ‌ترین و پیشرفته ‌ترین شبکه آموزشی در سراسر کشور
گستردگی مراکز آموزشی در سراسر کشور (۱۷۰ مرکز با ظرفیت ۹۰۰ هزار نفر آموزش در سال)
طراحی، تدوین و تصویب بیش از ۹۰۰ عنوان دوره در ۸ گروه آموزشی تخصصی
مجری برگزاری دوره‌ های آموزش عمومی و تخصصی ویژه کارکنان دولت
مجری برگزاری دوره‌ های آموزشی شهرداری‌ ها و دهیاری ‌ها
مجری دوره سرباز مهارت برای سربازان وظیفه
متولی برگزاری آزمون ‎های استخدامی
برگزاری آزمون‌ های برخط (آنلاین) برای سازمان‎ ها، شرکت‎ ها و ادارات
عقد قرارداد و تفاهم‌نامه با سازمان و دستگاه‌ های اجرایی دولتی و خصوصی
اجرای کانون ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران دستگاه‌ های اجرایی کشور (با اخذ مجوز از سازمان اداری و استخدامی کشور)
برگزاری دوره‎ های آموزشی مدیریت کسب و کار
برگزاری دوره ‎های آموزشی میراث فرهنگی و گردشگری
دارای مجوز بهداشت و ایمنی کار


برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قرارداد ها و تفاهم نامه ها اینجا را و برای مجوزها اینجا را کلیک کنید.

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای سازمان جهاد دانشگاهی آ ش محفوظ میباشد.
نام
نام خانوادگی
ایـمیل

ذخیره اطلاعات


 
 
 
ثبت نام فراموشی کلمه عبور؟